شیشه سربی

شیشه سربی به عنوان یک وسیله حفاظتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از تابش اشعه X محافظت کند . این نوع شیشه توانایی جذب و جلوگیری از عبور اشعه X را دارد و می‌تواند به عنوان یک پوشش موثر در برابر این نوع اشعه استفاده شود. این خاصیت ، در پزشکی، صنعت هسته‌ای و سایر زمینه‌هایی که تابش اشعه X ممکن است وجود داشته باشد ، به کار برده می شود

 

 

شیشه سربی می‌تواند در محافظت در برابر اشعه‌های گاما موثر باشد . اشعه‌های گاما نوعی اشعه‌ی الکترومغناطیسی هستند که دارای انرژی بالا و قدرت نفوذ بالا به مواد مختلف می‌باشند . شیشه سربی به عنوان یک ماده سنگین با توانایی جذب و جلوگیری از عبور این اشعه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . شیشه قادر است تا اشعه‌های رادیوگرافی را جذب کند و از عبور آنها به خارج جلوگیری کند . این ویژگی باعث می شود تابش اشعه ایکس بر روی فردی که تحت عکسبرداری قرار دارد کاهش پیدا کند و از تاثیر مضر این تابش بر سلامتی فرد جلوگیری می‌کند . شیشه سربی در صنعت پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد و  میتوان از آن در بخش های مختلفی نظیر اتاق عمل، ماموگرافی، رادیولوژی ، لابراتورها و … استفاده کرد.

با وجود داشتن فلزات سنگین ، شیشه دارای انتقال نوری بالایی می باشد که زمینه دید شفاف را به وجود می آورد. رنگ شیشه سربی ، مایل به زرد کمرنگ می باشد و هرچه شیشه ضخیم تر باشد شفافیت آن کمتر می شود.

چگالی شیشه معمولی4/2 بر سانتی متر مکعب می باشد در حالیکه چگالی شیشه سربی 1/3 تا 9/5 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.   شیشه سربی دارای مقاومت الکتریکی ، ضریب شکست و دامنه کارکرد دمایی بالاتر نسبت به شیشه معمولی می باشد.

ضخامت شیشه با مقدار حفاظتی که برقرار می کند ارتباط مستقیمی دارد و هر چه ضخامت شیشه بالاتر برود میزان حفاظت نیز بالاتر می رود. به عنوان مثال شیشه سربی با سرب معادل 2 میلیمتر دارای ضخامت 8 میلیمتر بوده که برای حفاظت 4/2 میلمتر سرب ضخامت به 10 میلیمتر افزایش می یابد.

معمولا شیشه های سربی دارای سرب های معادل 2 ، 4/2 ، 2/3 ، 7/3 میلیمتر و ابعاد  40*30 ، 60*40 ، 80 *60 ، 120 *80 ،‌ 200 *100 سانتیمتر می باشد.

دیگر موارد استفاده از شیشه سربی :

  •  درب سربی
  •  پاراوان سربی
  • پارتیشن سربی

دیگر محصولات